Túl sok itt az ember
2012-07-23 11:44:56 írta
Röviden írok ide is, mert a kérdés
igazából egy fa**bookon körbepostolt kép alapján indult el, és arra
írtam egy választ, de mivel azt nem látja senki... hát itt van
nyilvánosba'.
Az egész Tökéletlen néptelen Nyugati Pújáról készült képpel indult, amit boldog-boldogtalan körbenyomott a neten álmélkodva.
Erről azt írtam, az ikszedik példány után:
De hogy megmutassam (magamnak is), gyorsan csináltam egy tesztet. Megkértem gyermekeimet, hogy – ellentétben nyugodt, jól nevelt, csendes természetüktől – legyenek szívesek ordítva rohangálni a kertben, öszevissza. Miközben ezzel voltak elfoglalva, készítettem 8 teljesen közönséges képet (normál 1/250 expozíció meg a hozzá tartozó mosolygós blende), mindegyiken legalább egy kis szörnyegyerekkel.
Ezután fogtam a GIMP-et (ami értelemszerűen a legmegfelelőbb open source eszköz a célra, aki meg ezt sem érti annak azt mondom hogy ingyenes), betöltöttem a képeket, majd a fent hivatkozott Merge Layers plugint elindítottam úgy, hogy semmiféle beállításhoz nem nyúltam.
Az eredmény elkészítése majdnem 25 másodperc volt (16 mpx képekkel).
A végeredményen pedig látható, illetve nem látható egy darab gyermek sem. Munkaigénye közelít a zéróhoz.
Persze azért van benne kis füllentés.
Az ilyen képekhez, főleg ha nagy a tömeg, sok kép kell, ami idő, és eközben lehet, hogy változnak a fényviszonyok. Ha felhős az ég, akkor az árnyékok mozognak, és a nap is megy 30-60 percen túl. Ezt kompenzálni kell, akár képenként.
A másik gond, hogy a gép nem mozdulhat el, semennyit sem. Ha egy picit is elmozdul (mint ez amit csináltam, ami szimplán egy asztalra volt letéve és kézzel nyomogatva exponáltam) akkor egyes részek homályosak lesznek vagy pixelesednek (ez a pontos szűrőfajtától függ, amit a Merge használ). Ez is nehéz eset, pláne ha valaki akár több órán át exponálgat, mert pl. a parkoló autók nem akarnak odébb menni.
A harmadik gond nyilván az, ami nem akar elmenni az istennek se', pl. hetek óta ott parkoló autó, koldus, döglött egér stb. Ezeket bizony „gimpelni” kell (na jó, fotosoppolni, mert ez már köznév), vagyis kézzel retusálni, hogy a kép szép legyen. Ez már tényleg attól függ, hogy milyen magasra szeretné valaki helyezni a lécet.
És zárszóként: ez a filterezés egyszerű, látványos. De az igazán szép képek készítéséhez tövábbra is művészi véna, éles szem, fotótudás és több millió forintos felszerelés szükséges. :-)
(Volt még egy megjegyzés a drága ND filterek helyett: lyukkamera. Igen. Az egésznek a lényege az extrém hosszú expozíció anélkül, hogy a végeredmény egy fehér [vagy negatívban fekete] kép lenne.)